Dziś znowu walentynkowo.
Bawiłyśmy się wczoraj z Z w odbijanie serduszek, wykorzystując nasz sposób z odbarwianiem bibuły. Za każdym razem bardzo mnie fascynuje to, jak ładnie po zamoczeniu bibuła oddaje kolor!
Technika jest prosta, a rezultat bardzo efektowny. Poza tym dzieci lubią, gdy trzeba używać wody – a to właśnie ma miejsce w tym przypadku.
Wszystko, co potrzebne jest do wykonania walentynkowej pracy, to:
- kartka papieru
- bibuła (najlepiej gładka)
- nożyczki
- podkładka/cerata (żeby nie zachlapać miejsca pracy)
- miseczka/talerzyk z odrobiną wody
- pędzel (niekoniecznie)
Najpierw trzeba powycinać z bibuły duuużo serduszek, co Z zrobiła zginając kawałki bibuły i od ręki tnąc kształt serc. W ten sposób każde serduszko jest ciut inne, nie zawsze idealnie równe, co dodaje całości uroku. Oczywiście można też wyciąć z kartonu wzorcowe serce, od którego potem można wycinać z bibuły kolejne – wtedy wszystkie będą dokładnie tego samego kształtu. My jednak optujemy za pierwszą metodą!
Gdy serduszka są już wycięte, należy je kolejno zmoczyć przez moment w przygotowanej wodzie, delikatnie odsączyć o brzeg naczynia i położyć na papierze.
Mokre serduszka powinny dobrze przylgnąć do papieru (można je delikatnie przycisnąć dłonią). Teraz należy poczekać, aż wyschną – wtedy same odpadną, zostawiając na kartce swoje kolorowe odbicie.
Tak wygląda efekt końcowy pracy Z:
A tu jedna z moich kartek:
Kilka uwag:
- istnieje jeszcze inny sposób na odbijanie serduszek, niż ten opisany powyżej, mianowicie: na kartce należy ułożyć suche serca z bibuły i potem zwilżać je delikatnie lekko namoczonym pędzlem (dalsze etapy pracy pozostają bez zmian); jednak po wypróbowaniu tej metody stwierdziłyśmy z Z, że dużo lepiej jest po prostu moczyć serduszka w wodzie;
- kto nie ma cierpliwości (tak jak wczoraj Z), może odkleić serduszka, nie czekając, aż wyschną całkowicie; dobrze jednak, by nie były całkiem mokre – im bardziej mokre są przy odklejaniu, tym większe prawdopodobieństwo, że pozostawione przez nie ślady się rozmyją i nie będą miały idealnego kształtu serc;
- do odbijania serduszek z bibuły dobrze jest użyć grubszego papieru; zwykły z bloku rysunkowego szybko się marszczy pod wpływem wody; można wziąć papier z bloku technicznego; najlepiej spisze się w tym przypadku papier do akwareli.