PRZEWODNIK PO BLOGU

Jak się tutaj nie zgubić? Proste! Przejrzyjcie ten przewodnik, a blog nie będzie już dla Was labiryntem postów!

Znajdziecie tu informacje o tym, co zawierają poszczególne zakładki menu. Pomyślałam, że taki przewodnik może pomóc tym z Was, którzy trafili na blog po raz pierwszy i nie bardzo wiedzą, od czego zacząć „zwiedzanie”. Natomiast dla tych z Was, którzy zaglądają tu częściej (miło mi i bardzo za to dziękuję!) może okazać się pomocny przy szukaniu jakiejś konkretnej zawartości.

Zakładka O BLOGU to nasza wizytówka. Znajdziecie w niej informacje O NAS (tam też o tym, skąd się wziął blog), niniejszy PRZEWODNIK PO BLOGU oraz stronę z KONTAKTem (do którego serdecznie zapraszam).

W zakładce MATERIAŁY zawarłam trzy kategorie:

ZROBIONE to materiały plastyczne, które możecie stworzyć sami. To tutaj dodaję wpisy dotyczące tego, jak prosto zrobić np. farby.

ZDOBYTE to strona, gdzie opisuję materiały z odzysku wykorzystywane przez nas w różnych projektach. Bo tworzyć da się ze wszystkiego! [STRONA W PRZYGOTOWANIU. Zapraszam niebawem!]

KUPIONE to natomiast strona z informacjami na temat używanych przez nas materiałów plastycznych pochodzących ze sklepu. Choć zdecydowanie stawiam na to, by jak najwięcej korzystać z materiałów recyclingowych, to jednak jest kilka takich artykułów papierniczych, bez których trudno się obejść. [STRONA W PRZYGOTOWANIU. Zapraszam niebawem!]

Tu, gdzie POZNAJEMY SZTUKĘ, znajdziecie dwie rzeczy.

Po pierwsze, w zakładce WYSTAWY I NIE TYLKO umieszczam recenzje z różnych wydarzeń kulturalnych. Kategorię tę stworzyłam jako motywację dla mnie samej (tak!)… Zdarza się nam bowiem przegapić ciekawe wystawy bądź inne wydarzenia związane ze sztuką. Przeważnie jest tak, że trwają one długo, więc jest argument, że jeszcze mamy czas, jeszcze zdążymy je zobaczyć… A potem okazuje się, że czas śmignął niepostrzeżenie, a wystawa się skończyła. Teraz, mam nadzieję, nie będzie nam nic ciekawego umykać!

Po drugie, w kategorii ARTYŚCI dodaję wpisy z projektów, w których dzieci aktywnie poznają konkretnych artystów/kierunki sztuki. Będziemy się inspirować odwiedzonymi wystawami, obejrzanymi albumami, przeczytanymi książkami, by na tej podstawie stworzyć własne prace.

Jest to mój sposób na zaznajamianie dzieci ze sztuką, jej historią oraz z tym, co dzieje się na tym polu współcześnie, przy równoczesnym angażowaniu ich w aktywne tworzenie.

W miejscu, gdzie TWORZYMY, znajdziecie natomiast zbiór wszystkich naszych plastycznych przedsięwzięć podzielony według technik wykonania (np. akwarele) czy dziedzin sztuki (np. rzeźba). Mieszają się tu różne rzeczy, nie ma ścisłej klasyfikacji, kategorie są elastyczne. Długo myślałam nad tym, jak tę zakładkę nazwać i jakie jej nadać podkategorie. Żaden fachowy podział nie wydawał mi się jednak odpowiedni, zawsze by czegoś brakowało. Stąd pomysł na połączenie różnych klasyfikacji. Będziemy tu testować przeróżne techniki artystyczne z wszystkich dziedzin sztuki, często kładąc nacisk na sam proces twórczy, a nie efekt końcowy. Znajdziecie tu pomysły na zabawę ze sztuką.

PROJEKTY to to, od czego blog się zaczął. Na początku istniała tylko ta zakładka. To tu wygrzebiecie najstarsze posty, zobaczycie, jak wyglądały moje pierwsze kroki w blogowaniu. Postanowiłam nie zmieniać tej kategorii, gdyż uważam ją za całkiem praktyczną. W przeciwieństwie do poprzedniej, w tej umieszczam głównie takie projekty, które mają jakiś konkretny rezultat, produkt końcowy. Znajdziecie tu następujące podkategorie:

GRY, ZABAWY. Tu znajdziecie różne pomysły na to, jak samodzielnie zrobić własną grę i w co fajnego się pobawić/pograć.

KOLOROWANKI. Tutaj jest miejsce na to wszystko, co związane z kolorowankami.

MINI ŚWIAT to pomysły jak zrobić własne zabawki, takie jak domek czy akcesoria dla lalek bądź innych małych ludzików/zwierzaków (tak zwanych Małych Rzeczy). Tę kategorię traktuję też jako archiwum, gdzie gromadzę dokumentację bezcennej moim zdaniem zabawy moich dzieci.

NATURA to kategoria, w której znajdziecie wpisy w różny sposób związane z naturą (inspiracja przyrodą) oraz zabawy czy projekty, które nadają się do zrealizowania poza domem.

SZYCIE. Jak się nietrudno domyślić, tu zapisuję nasze przygody z igłą i nitką.

ŚWIĘTA, ROCZNICE, OKAZJE. Tu znajdziecie projekty związane z poszczególnymi świętami.

UPCYCLING to kategoria, która pierwotnie podlegała PROJEKTOM. Uznałam jednak, że dobrze będzie zrobić z niej kategorię główną. Możecie zobaczyć tu wszystko, co do tej pory stworzyliśmy z pozornie niepotrzebnych już rzeczy, czyli ze śmieci, nazywając rzecz po imieniu! Lubimy robić coś z niczego! Używamy takich odpadków, jak gazety, opakowania po jajkach, papierowe torby, plastikowe butelki, plastikowe kubki, plastikowe zakrętki, pudełka (różne), styropian, tektura czy tekturowe rolki.

HOME, jak wszędzie, przekierowuje do strony głównej. Na niej wyświetlają się wszystkie wpisy w kolejności, w jakiej zostały opublikowane.

Mam nadzieję, że ten PRZEWODNIK będzie pomocny.

Jak już się zapoznacie z blogiem, zapraszam do regularnego zaglądania tu po nowe wpisy!