Ciąg dalszy eksperymentów z masą solną.
Tym razem postanowiłam zrobić walentynkową wersję – z brokatem. Chciałam, żeby był on jak najbardziej widoczny. Zredukowałam więc ilość soli w stosunku do mąki. Mniejsza ilość soli spowodowała, że jej kryształki ustąpiły miejsca drobinkom brokatu, przez co wyszedł on na pierwszy plan. Dzięki temu masa stała się też delikatniejsza, bardziej elastyczna, w konsystencji zbliżona do plasteliny.
Zmodyfikowana receptura:
- 3 szklanki białej mąki pszennej
- 1 szklanka drobnej soli
- 1 szklanka + odrobina wody
- sypki brokat
Najpierw pomieszałam ze sobą podstawowe składniki (według powyższych proporcji). Gdy masa była gotowa, podzieliłam ją na kilka mniejszych kulek. Następnie wmieszałam w nie sypki brokat – w każdą inny kolor. Wilgotna masa ma mocne pastelowe kolory (na zdjęciu poniżej – wersja fioletowa, czerwona i złota). Po wysuszeniu kolor traci ciut na intensywności, co jednak nie ujmuje masie uroku – staje się ona delikatniejsza, bardziej pastelowa.
Żeby zrobić walentynkowe serduszka, potrzebne są:
- brokatowa masa solna
- foremki do ciastek w kształcie serc
- wałek do ciasta
- podkładka do wałkowania masy
- rurka do picia (do wycięcia dziurek na zawieszenie)
- tektura (do suszenia serduszek)
- wstążki
Procedura wykonania serduszek jest identyczna jak w przypadku ozdób choinkowych, które robiłam z dziećmi na ostatnie Boże Narodzenie.
Żeby dodatkowo przyozdobić serduszka kokardkami, w jeszcze nie wysuszonych wycięłam dziurki – w niektórych serduszkach po dwie (obok siebie, w poziomie, jak widać na zdjęciu poniżej), w innych po jednej (jak w ozdobach na choinkę), część zostawiłam bez dziurek.
Na koniec serduszka z dziurkami przewiązałam wstążkami – i maleńkie walentynkowe upominki gotowe:
Uwagi:
- brokat należy porządnie wmieszać w masę solną;
- ilość brokatu potrzebna do zrobienia masy zależy od tego, jak bardzo błyszczącą masę chcemy uzyskać (ja do niewielkiej kulki masy – mieszczącej się w jednej dłoni – wmieszałam garstkę brokatu); oczywiście im więcej brokatu, tym masa będzie się bardziej mienić i tym intensywniejszy kolor przybierze;
- oczywiście brokat można wmieszać w każdą masę solną – wydaje mi się jednak, że im masa gładsza (im mniej w niej soli), tym obecność brokatu jest efektowniejsza;
- serduszka można dodatkowo pomalować (zdjęcie poniżej: różowe i niebieskie serce); najlepiej zrobić to akwarelami w płynie (wtedy brokat nie zniknie pod farbą).