Od dłuższego już czasu J ciągle dopytuje, która godzina, podając ułożenie wskazówek na zegarze. Podejmowałam już wcześniej próby nauczenia go odczytywania godzin, ale widocznie mało skutecznie… Ponieważ J ma już prawie 7 lat, uznałam, że to zdecydowanie najwyższa pora, by nabył tę umiejętność. Zrobiłam więc dla niego małą pomoc naukową – zegar do nauki godzin. Okazał się on atrakcyjny nie tylko dla J – Z oznajmiła, że też chce taki (choć na zegarku zna się przecież od bardzo dawna)… Lubię, jak jakiś pomysł znajduje aprobatę u dzieci!
***
Do zrobienia zegara potrzebne są następujące rzeczy:
- okrągłe pudełko po serze camembert (lub podobnym…)
- biała farba
- czarny marker permanentny
- kawałeczek cienkiej tektury
- marker z farbą olejną
- przezroczysta taśma klejąca
- pinezka
- korek z butelki po winie
- czarny papier z bloku technicznego
- cyrkiel
- nożyczki
- biały żelopis
Pudełko pomalowałam z zewnątrz na biało dwoma warstwami farby…do ścian! Zrobiłam to w ramach eksperymentu, który wyszedł pomyślnie i z pewnością jeszcze kiedyś przeczytacie tutaj o nietypowym użyciu tej farby. Oczywiście pudełko można pomalować najzwyklejszą plakatówką lub farbą akrylową.
Myślałam, że biała farba będzie tylko podkładem, że pomalujemy zegar na jakiś kolor… Okazało się jednak, że J chce mieć właśnie biały zegar – taki więc zostawiliśmy.
Gdy farba wyschła, czarnym markerem permanentnym narysowałam na pudełku tarczę zegara: podziałkę i godziny. Zrobiłam to, jak zwykle, od ręki, nie szkicując nic uprzednio – co tym razem na dobre nie wyszło, bo robiłam to zajmując się równocześnie Małą M… Tym samym przerwy między godzinami są nierówne, a niektóre cyfry nieco koślawe… ale co tam!
Z niepotrzebnego kawałka cienkiej tektury wycięłam dwie wskazówki…
…i pomalowałam je na czarno markerem z farbą olejną.
Żeby wskazówki były trwalsze, okleiłam je przezroczystą taśmą klejącą. Później, za pomocą pinezki, przytwierdziłam je do tarczy zegara.
Od tyłu pinezkę zabezpieczyłam kawałkiem korka z butelki po winie (odcięłam go na wysokość ścianki pudełka).
Na kawałku czarnego papieru (z kolorowego bloku technicznego) narysowałam cyrklem 12 kółek (takiej wielkości, żeby zmieściły się na boku pudełka).
Na wyciętych kółkach białym żelopisem napisałam liczby od 13 do 24.
Gotowe kółka przykleiłam na zewnętrznej ściance pudełka tak, by liczby na nich napisane odpowiadały tym na tarczy zegara.
J był szczęśliwy, gdy w końcu mógł pobawić się zegarem! Ciągle przestawiał wskazówki według tego, która godzina była na prawdziwym zegarku.
Uwagi:
- oczywiście zegar można zrobić w dowolnym kolorze (nasza czarno-biała wersja to samodzielny wybór J) – najważniejsze, żeby był CZYTELNY, bo przecież ma służyć dzieciom do nauki;
- zamiast malować pudełko farbą, można wykleić je papierem kolorowym albo materiałem;
- przy wycinaniu wskazówek nożyk można swobodnie zastąpić nożyczkami;
- do pokolorowania wskazówek można użyć zwykłego markera permanentnego albo farby (ja wykorzystałam marker z farbą, bo bardzo go lubię i używam przy każdej sposobności!);
- jeśli wskazówki chodzą opornie (co u nas nie ma miejsca), można pomiędzy nie a tarczę dać malutki koralik (nabijając go na pinezkę) – taki zabieg powinien ułatwić poruszanie wskazówkami;
- WAŻNE: kółka z godzinami 13-24 zrobiłam dość spontanicznie i nie zastanowiłam się dobrze, jak je przykleić; w praktyce okazało się, że powinny być ułożone nieco inaczej: kółka z godzinami 22-23-24-13-14 powinny być przyklejone tak, jak widać to na zdjęciu (podstawa liczb skierowana w stronę tarczy zegara); godziny 16-17-18-19-20 powinny zostać przyklejone dokładnie odwrotnie (podstawa liczb skierowana w przeciwną stronę); natomiast godziny 15 i 21 powinny być naklejone bokiem, z podstawą w kierunku dolnej części zegara; takie ułożenie jest NAJWYGODNIEJSZE w użyciu – trzymając zegar w dłoni, dziecko musi tylko lekko przechylić go w odpowiednią stronę, by odczytać godzinę z zakresu 13-24 (godziny widoczne są w odpowiednim położeniu, nie np. do góry nogami, co utrudniałoby ich odczytanie);
- dla uproszczenia pracy przy robieniu zegara godziny 13-24 można po prostu napisać na boku pudełka markerem – kółka z papieru nie są konieczne, dobrze tylko, jeśli te godziny w jakiś sposób różnią się od godzin 1-12 (jeśli nie robi się kółek jako tła, można chociaż napisać cyfry innym kolorem).