Parking z tektury

Z gory

Dawno temu (to już 3 lata…) zrobiłam z J parking dla autek – na specjalne zamówienie J. Były wtedy wakacje, starsze dzieci wyjechały, a my siedzieliśmy w domu sami. Staraliśmy się więc jak najciekawiej spędzać czas. Tak powstał nasz parking, który wytrzymał do dziś i nadal jest w całkiem niezłym stanie! Postanowiłam, że go Wam pokażę. Co prawda wtedy, gdy powstawał, nie myślałam o blogu poważnie i dlatego zdjęcia nie są takie, jak być powinny… Mam jednak nadzieję, że dadzą one przynajmniej ogólne pojęcie o tym, jak taki parking zrobić.

***

Rzeczy, które przydały się do zrobienia naszego parkingu to:

 • pokrywka z pudełka po butach
 • 5 tekturowych rolek po papierze toaletowym
 • tektura z większego pudła
 • 2 białe kartki A4
 • ołówek
 • pisaki/kredki
 • farby plakatowe/akrylowe
 • biały korektor w pisaku
 • czarny papier (niekoniecznie)
 • nożyk tapicerski
 • klej do papieru
 • mocniejszy klej typu „magiczny” (może być klej do drewna)
 • linijka

Stuff

Najpierw w pokrywce zrobiłam otwór, nie odcinając jednak całkowicie wyciętego kawałka pokrywki. Ma powstać coś w rodzaju klapy.

Z dodatkowego kawałka tektury trzeba wyciąć pasek szeroki na tyle, ile ma (w węższym miejscu) wycięty w pokrywce fragment, a długi mniej więcej na szerokość pokrywki. To będzie pochylnia stanowiąca zjazd/wjazd dla autek. Musi być dopasowana tak, by autka miały swobodny przejazd. Wycięty pasek tektury należy przykleić do wyciętej w pokrywce klapy (zasłaniając ją całkowicie).

Cutting

Potem przystąpiliśmy do robienia kolumn. Na białych kartkach A4 narysowałam ołówkiem paski ułożone na skos. J je pokolorował na żółto-czarno (tak chciał). Później rozcięłam kartki na 4 części każdą tak, że powstało 8 karteczek A6 – dokładnie taki format jest potrzebny, by zakryć całą powierzchnię tekturowej rolki. Na parking potrzeba 5 takich karteczek.

J

J smarował karteczki klejem i owijał nimi rolki. W ten sposób okleił 5 rolek.

J2

Później mocniejszym klejem przykleił rolki do wierzchniej części pokrywki z pudełka na buty – cztery rolki w rogach i jedną pomiędzy dwoma rolkami na szerokości pudełka (stosunkowo dobrze widać to na jednym ze zdjęć poniżej, ukazującym parking od tyłu).

Następnie okleiliśmy z zewnątrz pokrywkę pudełka żółtym papierem (kolor wybierał J).

Postawiliśmy górną część parkingu na dużym kawałku tektury (40 cm x 65 cm ), żeby zorientować się, jak powinna być zorganizowana część dolna. Po konsultacji z J i uwzględnieniu jego pomysłów naszkicowałam na tekturze drogi i miejsca parkingowe.

Drawing

Następnie narysowane elementy wykleiłam czarnym papierem bibułowym – znalezionym w pudełku po butach (jak wiecie, bardzo lubię wykorzystywać wszelkie śmieci!). Pozostałą powierzchnię tektury pomalowaliśmy zieloną farbą plakatową (ponieważ J bardzo chciał mieć parking jak najszybciej, do wysuszenia farby użyliśmy suszarki do włosów). Później zwykłym białym korektorem w pisaku narysowałam na czarnych elementach linie i oznaczyłam miejsca parkingowe.

Papier

Gdy to wszystko było zrobione, przykleiliśmy z J górną część parkingu na wcześniej zaplanowane miejsce.

Na koniec okleiłam pokrywkę pudełka od wewnątrz czarnym papierem (tym samym, co wcześniej ), na którym narysowałam (korektorem) miejsca parkingowe i kierunki rozjazdu. Od frontu przykleiliśmy jeszcze kawałek niebieskiego papieru, a ja oznaczyłam wjazd.

Parking był gotowy do zabawy. Kto by pomyślał, że moje stare resorówki z dzieciństwa doczekają się własnego parkingu…!

Front

Parking od tyłu.

Back

Dolna część parkingu pod częścią górną.

Pod

Black car

Górna część parkingu ze zjazdem na część dolną.

Gora

Zjazd/wjazd.

Zjazd

Miejsca postojowe na dolnej części parkingu.

Pink

Mała M od razu zorientowała się, że autka można kłaść na zjazd, żeby same jechały!

M

P.S. Niekonsekwencja w ustawieniu autek na zdjęciach wynika z faktu, że ciągle zmieniały one swoje miejsca postojowe (w czym, oczywiście, pomagały im małe rączki, a co ja zauważyłam dopiero po przyjrzeniu się zdjęciom w komputerze)…

***

Wskazówki:

 • ponieważ nasz parking robiliśmy bez przygotowanego uprzednio planu, proces „budowy” był dość chaotyczny; myślę, że dobrze by było zrobić wszystko w następującej kolejności: 1. zrobić górną część parkingu (wyciąć w pokrywce otwór, okleić ją/pomalować, narysować szczegóły, zrobić zjazd/wjazd); 2. zrobić kolumny i przykleić je do pokrywki pudełka; 3. zrobić dolną część parkingu, uwzględniając w planie położenie części górnej (narysować i wykleić/pomalować drogi, miejsca postojowe i resztę powierzchni, narysować szczegóły); 4. przykleić część górną parkingu do dolnej; 5. dać dzieciom do zabawy!
 • na górną część parkingu dobrze jest wykorzystać pokrywkę pudełka po butach z jak najwyższymi brzegami (nasze miały 6 cm); właściwie można też wykorzystać samo pudełko;
 • tektura na dolną część parkingu może być większa od naszej (myślę, że nasza to minimum potrzebne do tego, by parking ze zjazdem miał sens);
 • usytuowanie górnej części parkingu na części dolnej może być dowolne, ważne tylko, by zjazd miał swoją kontynuację w postaci drogi;
 • zamiast wyklejać poszczególne elementy papierem, można je po prostu pomalować farbą;
 • zamiast białego korektora można wykorzystać marker z farbą akrylową/olejną lub po prostu zwykłą plakatówkę i pędzel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.