Różowa Pantera – maska karnawałowa

Pantera+maska

Jutro Ostatki. Jeśli organizujecie dzieciom bal przebierańców, bądź wybieracie się z nimi na takowy, a nie macie jeszcze stroju dla dzieci (albo dla siebie!) – możecie zrobić kostium Różowej Pantery! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszelkie potrzebne materiały macie w domu, a zrobienie maski nie zajmie dużo czasu.

Maska Różowej Pantery jest w pełni autorskim pomysłem Z. Jeszcze jak były ferie, Z przyszła któregoś dnia do mojego pokoju i uważnie przyglądała się, stojącej na półce z książkami, Różowej Panterze (dostałam ją na urodziny, jak byłam w wieku Z). Popatrzyła, pooglądała i poszła. Po niedługim czasie pokazała mi tę maskę (prosząc tylko, żebym wycięła nożykiem otwory na oczy):

Maska1

Do zrobienia maski potrzebne są:

 • kartki z bloku technicznego: różowa, biała, żółta i czarna
 • ołówek
 • klej w sztyfcie
 • nożyczki
 • nożyk tapicerski
 • czarny pisak/marker
 • dziurkacz do papieru (niekoniecznie)
 • ok. 40 cm gumki kapeluszowej (okrągłej, najlepiej czarnej)

Dla ułatwienia zrobiłam Wam szablon – znajdziecie go TUTAJ. Odrysowałam wszystkie elementy maski dokładnie tak, jak narysowała je Z.

PanteraSZABLON

Na pierwszy rzut idzie różowa kartka. Trzeba z niej wyciąć głowę pantery. Później pora na pozostałe elementy: żółta kartka na oczy, biała na pysk i czarna na nos. Gdy wszystkie elementy są już przygotowane, trzeba przykleić je w odpowiednich miejscach.

Żółte kółka należy nakleić w miejscu, gdzie mają być otwory na oczy. Później nożykiem tapicerskim trzeba wyciąć otwory, przecinając dwie warstwy papieru (różową i żółtą). Tak zrobiła Z (pomogłam jej przy wycinaniu). Można też najpierw – przy wycinaniu głowy z szablonu – zrobić otwory na oczy, po czym przykleić na nie żółte kółka, w których dopiero potem wytnie się dziury.

Oczy

W dolnej części maski należy przykleić biały pysk pantery. Na niego trzeba przykleić czarny nos.

Nos

Gdy wszystkie elementy są już przyklejone, czarnym pisakiem trzeba dorysować na masce wąsy (zdjęcie powyżej) oraz uszy i brwi (zdjęcie poniżej).

Uszy

Na koniec po bokach maski, mniej więcej na wysokości oczu (ciut poniżej), trzeba zrobić dziurki (najlepiej dziurkaczem do papieru, ale można też przebić papier czymkolwiek ostrym), przewlec przez nie kapeluszową gumkę i przywiązać ją do maski (długość gumki należy dopasować do głowy dziecka).

Gumka

Teraz maska jest już gotowa do założenia.

Eyes closed

Ponieważ sama maska to za mało, Z wyciągnęła z szafy wszystkie różowe ubrania, jakie miała. Włożyła je na siebie i zamieniła się w Różową Panterę!

Standing2

Jako ogon zamierzałyśmy wykorzystać sznurek od szlafroka – byłby idealny, bo jest jasnoróżowy, puchaty i mięciutki. Niestety okazało się jednak, że jest zbyt solidnie przyszyty do szlafroka… W tej sytuacji Z wzięła swój polarowy szalik, złożyła go na pół, zwinęła w rulon, związała czterema gumkami recepturkami – i założyła za pasek getrów. Strój uzupełniony, można iść na zabawę!

Looking up

Lustro

Pantera+maska2

The eye

Wskazówki:

 • kartki na maskę powinny być dość sztywne; jeśli papier z bloku technicznego jest zbyt cienki, można zwykły papier kolorowy nakleić na bristol;
 • na mniejsze elementy maski (pysk, oczy, nos) można użyć zwykłego papieru kolorowego;
 • jeśli maskę dzieci wykonują samodzielnie, należy pomóc im wyciąć otwory na oczy – nożyk tapicerski z pewnością nie jest narzędziem dla dzieci!
 • maskę pantery można zrobić też w innej wersji kolorystycznej, zamieniając Różową Panterę na przykład w czarną; wystarczy głowę wyciąć z czarnej kartki, a resztę elementów pozostawić jak u Różowej Pantery, zmieniając ewentualnie kolor nosa na brązowy (żeby był bardziej widoczny); czarny marker na uszy i brwi można zastąpić białym żelopisem lub markerem z białą farbą.

Pantera+maska4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.