Ozdobny papier na świąteczne prezenty

Już tej nocy ma przyjść Święty Mikołaj… Jesteście gotowi?

Jeśli nie macie jeszcze zapakowanych upominków dla najbliższych, proponuję zrobienie własnego ozdobnego papieru na prezenty! Sposób jest bardzo prosty i szybki, a efekt – sami zobaczcie…

Do wykonania takiego papieru potrzebne są następujące rzeczy:

  • arkusze białego papieru pakunkowego (na duże prezenty) lub papier śniadaniowy (na drobne upominki),
  • silikonowe foremki na kostki lodu lub ciastka – najlepiej z kształtami świątecznymi (gwiazdki, choinki, renifery…),
  • farby plakatowe w wybranych kolorach,
  • pędzel.

Wystarczy pomalować foremkę lekko (!) rozrzedzoną farbą. Warstwa farby nie powinna być zbyt gruba: lepiej pomalować foremkę cieńszą warstwą, niż przesadzić z ilością farby.

Pomalowaną foremkę wystarczy potem odbić na przygotowanym wcześniej papierze. Żeby odbitki wyszły ładnie, trzeba dokładnie docisnąć foremkę w każdym miejscu do papieru.

Z jednorazowego malowania foremki wychodzi od jednej do dwóch odbitek, w zależności od tego, jak gruba warstwa farby została nałożona. Pierwsza odbitka jest bardzo wyraźna (przy jej wykonywaniu nie należy przesadzać z dociskaniem), druga delikatniejsza, bardziej subtelna (przy jej robieniu foremkę trzeba dociskać bardzo dokładnie, w przeciwnym razie odbitka może wyjść niewyraźna).

Zbyt duża ilość farby nałożona na foremkę powoduje, że pierwsza odbitka może się rozmazać, a kształty mogą zostać zdeformowane przez rozlewającą się pod wpływem nacisku farbę.Marysia oczywiście też przyłączyła się do zabawy. Dla niej najbardziej zajmujące okazało się nie tyle odbijanie pieczątek, co samo malowanie silikonowych foremek – z wklęsłymi fragmentami włącznie! Zresztą wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z tworzenia własnego ozdobnego papieru na prezenty. Każde zrobiło arkusz w wybranym przez siebie kolorze. Zapakują w nie prezenty, które sami zrobili…Poza foremką z jabłkami, które jak najbardziej wpisują się w świąteczny klimat, nie mamy foremek z typowo bożonarodzeniowymi wzorami. Na taki ozdobny papier na prezenty pod choinkę idealne byłyby na przykład foremki z gwiazdkami. Choć mogłam, to nie pobiegłam specjalnie do sklepu, by się w takie zaopatrzyć. Przy wszelkich naszych plastycznych przedsięwzięciach najbardziej lubię wykorzystywać to, co jest pod ręką!

Okazało się, że nie są potrzebne specjalne kształty – uzyskaliśmy choinki z foremki z owocami (maliny? jeżyny? winogrona?). Może nie mają one typowo choinkowego kształtu, ale jak najbardziej przypominają drzewka, a w połączeniu z świąteczną kolorystyką na pewno kojarzą się z tym, z czym powinny!Oczywiście taki ozdobny papier na prezenty możecie zrobić w dowolnych kolorach! Nasze odbitki zdominowała jednak kolorystyka świąteczna (czerwona i zielona farba na białym papierze)  i zimowa (niebieska farba na białym papierze).Poza dużymi arkuszami ozdobnego papieru na prezenty zrobiliśmy też mniejsze. Wykorzystaliśmy do tego najzwyklejszy papier śniadaniowy! Na jednym arkuszu zmieściły się po dwie odbitki z silikonowej foremki. Idealny format na zapakowanie czekolady czy jakiegoś innego drobiazgu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.