Reniferowe zawieszki na prezenty

Fajnie jest dostać w prezencie coś zrobionego ręcznie. Dlatego staramy się z dziećmi robić takie rzeczy dla najbliższych. Jeśli nie są to całe upominki, to przynajmniej dodatki do nich. W zeszłym roku zrobiliśmy reniferowe zawieszki na prezenty. Jak zawsze, kombinowanie z połączeniami kolorystycznymi i dodatkami okazały się dla dzieci świetną, super wciągającą zabawą. W związku z tym pomysł zrobienia kilku zawieszek na prezenty dla babć przerodził się w niemal przemysłową produkcję (jak zawsze!)… Nie wiem, ile zawieszek zrobiliśmy, ale po zeszłorocznym św. Mikołaju i Bożym Narodzeniu zostało nam ich jeszcze prawie czterdzieści…! Poniżej możecie zobaczyć część z nich. No i koniecznie zróbcie w tym roku swoje!

Do zrobienia reniferowych zawieszek na prezenty potrzebne są:

  • cienka tektura (tył bloku rysunkowego),
  • kolorowy blok techniczny (albo zwykły papier kolorowy),
  • kubek (do odrysowywania kółek),
  • foremka do ciastek w kształcie renifera,
  • ołówek,
  • nożyczki/nożyk do papieru,
  • klej w sztyfcie,
  • dziurkacz,
  • pisak z farbą (kolor do wyboru),
  • sznurek/wstążka.

Pierwotny pomysł był taki, żeby kształty (choinki, gwiazdki, piernikowego ludzika itp.) odrysować od świątecznych foremek do ciastek. Ponieważ nie mamy wśród nich renifera, na którym dzieciom zależało najbardziej, narysowałam na szybko jednego jako szablon do odrysowywania. Dzieciom tak się spodobał, że foremki od razu poszły w odstawkę. Tym samym wyłączność na znalezienie się na naszych zawieszkach na prezenty zdobyły renifery!Odrysowane kształty trzeba wyciąć. Najprościej można to zrobić nożyczkami. Przy okazji będzie to świetne ćwiczenie dla młodszych dzieci, które dopiero ćwiczą swoją sprawność grafomotoryczną.

Jednak jeśli chcecie zachować nie tylko wycięty kształt, ale też karteczkę, z której go wycinacie, musicie użyć nożyka do papieru. UWAGA: najlepiej, jeśli zrobi to ktoś dorosły!Do wycinania kształtów na zawieszki możecie użyć różnego rodzaju papieru. Ja część reniferów wycięłam z kolorowego bloku technicznego, część ze zwykłego papieru kolorowego, a kilka z resztek ozdobnego papieru do origami.Następny krok to przygotowanie kartoników na zawieszki. My wykorzystaliśmy cienką tekturę (tył bloku rysunkowego), ale możecie ją zastąpić innym papierem. Ważne tylko, by nie był on zbyt cienki. Nada się tu blok techniczny czy bristol (mogą być kolorowe).

Na tekturze odrysowaliśmy kółka (jako pomocy użyliśmy kubka). Potem wycięliśmy je nożyczkami. W każdym zrobiliśmy po jednej dziurce zwykłym dziurkaczem biurowym. Zamiast kółek możecie wyciąć zwykłe prostokąty, ale możecie też poszaleć i wyciąć inne kształty, np. gwiazdki czy choinki. Warunek jest jeden: muszą  być one na tyle duże, by zmieściły się na nich przygotowane wcześniej renifery.Teraz wystarczy przykleić renifery na przygotowane kartoniki. Najlepiej nadaje się do tego klej w sztyfcie.Zawieszki na prezenty są już prawie gotowe. Możecie jeszcze dorysować kilka szczegółów. My nie szaleliśmy z tym za bardzo, ograniczyliśmy się do dodania płatków śniegu.Na koniec do każdej zawieszki dołączyliśmy ozdobny sznurek. Możecie też wykorzystać zwykły szary sznurek albo kolorowe wstążeczki.Teraz wystarczy tylko przywiązać taką zawieszkę do prezentu, a  na jej odwrocie napisać, dla kogo jest upominek. I gotowe!Część zawieszek zostawiliśmy w najprostszej wersji, bez dodatkowego rysowania na nich.Na części dorysowaliśmy śnieg (po prostu białe kropki/gwiazdki zrobione pisakiem z farbą akrylową).Na kilku zawieszkach, zamiast tła, ozdobiliśmy renifery.Przy robieniu reniferów zależało nam, by zachować także karteczki, z których je wycinaliśmy

Bonus przy robieniu podobnych zawieszek na prezenty jest bowiem taki, że wycinając jeden kształt, można zyskać dodatkowy materiał na kolejną zawieszkę! Przygotowaliśmy więc jeszcze kartoniki w kształcie prostokątów (tym razem nie z szarej tektury) i przykleiliśmy na nie pozostałe po wycinaniu reniferów karteczki. Zrobiliśmy w ten sposób podwójną liczbę zawieszek na prezenty!

Na niektórych zawieszkach świadomie nie zrobiliśmy dziurek – te będą do zatknięcia za wstążkę oplatającą prezent albo do przyczepienia do prezentowej torebki za pomocą drewnianej klamerki.

Takie zawieszki można zostawić bez dodatkowych ozdób……dorysować coś na kolorowym tle……albo udekorować ramkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.