Jajka przepiórcze barwione bibułą

Eggs+flowers3

Gdy niedawno zapytałam dzieci, jak w tym roku będziemy ozdabiać jajka, odpowiedź padła natychmiast: BIBUŁĄ! Odkąd dwa lata temu zrobiliśmy nasze pierwsze wydmuszki barwione bibułą, dekorowanie jajek tą techniką stało się naszą tradycją. Największym jej entuzjastą jest K i to on zrobił zdecydowaną większość pisanek, które tu widzicie.

Tissue paper2

Tym razem, dla odmiany, wykorzystaliśmy wydmuszki z jajek przepiórczych. Te malutkie jajeczka mają wiele uroku i nawet bez dekorowania wyglądają bardzo atrakcyjnie. Właśnie z takich zrobiliśmy kiedyś wielkanocny wianek. W tym roku postanowiliśmy jednak sprawdzić, jak wyglądają pokolorowane.

Bowl

Opis sposobu barwienia jajek bibułą znajdziecie tutaj. Ponieważ wprowadziliśmy pewne modyfikacje (wynikające z praktyki użycia tej techniki ozdabiania jajek), na końcu niniejszego wpisu umieszczam kilka uwag na ich temat.

One egg

Choć dzieci nie planowały, na jakie kolory zabarwią ile jajek (nie liczyły wydmuszek, a wybór skrawków bibuły był całkowicie spontaniczny), to rezultat wygląda na przemyślany:  3 wersje kolorystyczne, po 7 pisanek w każdej!

Niebiesko-zielono-fioletowe.

blue-green

Żółto-czerwono-różowo-fioletowe.

Red

Tęczowe.

Rainbow

Choć już kilkakrotnie barwiliśmy jajka bibułą, nie spodziewaliśmy się aż tak bajkowego efektu!

Egg

All

Eggs+flowers2

Mnie, poza samymi pisankami, bardzo podobają się bibułowe łupinki, jakie zostają po kolorowaniu jajek. Tutaj, jeszcze w połączeniu z jajkami, wyglądają jak piórka…

Tissue paper

Znalazłam nawet dla nich zastosowanie! Można wyścielić nimi niewielkie pudełko i ułożyć tam barwne jajeczka – idealny świąteczny upominek gotowy.

Box

Uwagi:

  • oczywiście przed zrobieniem wydmuszek jajka trzeba bardzo porządnie umyć!
  • zamiast ciąć bibułę na drobne kawałki, tym razem dzieci podarły ją na nieregularne, większe i mniejsze skrawki; w efekcie ich użycia na jajkach powstały ładne nieregularne plamy;
  • okazało się, że ciemniejsze skorupki jajek przepiórczych bardzo dobrze łapią kolor (nie miałam pewności, czy tak będzie);
  • !!! K podczas barwienia jajek zauważył, że dużo łatwiej, szybciej i skuteczniej jest postępować przy tym w następujący sposób: zwilżyć skorupkę jajka wodą i na taką nakładać suche skrawki bibuły; bibuła powinna przylgnąć do wilgotnego jajka – jeśli tak się nie dzieje, trzeba ją dodatkowo zwilżyć, delikatnie wklepując w nią palcem odrobinę wody.

Eggs+flowers1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.