Łatki na dziurawe ubranka

Trzy

Kto ma dzieci, ten wie, że dziurawe ubrania to standard. Dziurki malutkie, dziurki większe, ogromne dziurzyska. Dziury cięte, dziury darte, dziury szarpane. Dziury w szwach, dziury na łokciach, dziury na kolanach… Dziury, dziury, dziury… wszędzie dziury!

Z pewnością najczęstsze są dziury na kolanach. Czasem można nie nastarczyć ze spodniami… Dobrze, że są second-handy, można za grosze kupić kolejną parę spodni, z której dzieci nawet nie zdążą wyrosnąć, bo przecież wcześniej podziurawią ją na sitko…

Zdarza się jednak, że dziura pojawia się w ukochanych spodniach… I co wtedy?! Nie pozostaje nic innego, jak takie spodnie zaszyć.

U nas najczęściej spodnie dziurawi J, natomiast Z notorycznie rozdziera na kolanach getry (legginsy). O ile na dżinsy i im podobne spodnie łatwo można kupić różne łatki, to z zaszywaniem getrów jest trudniej… Łatki z pasmanterii są dość sztywne i nie nadają się na miękki materiał getrów, a samo zaszycie dziury nie zawsze wystarcza (gdy materiał jest rozszarpany, a dziura duża, to zaszycie po prostu nie wygląda estetycznie).

Postanowiłam więc zrobić dla Z specjalne łatki.

Flower zoom

Potrzebne mi były następujące rzeczy:

 • skrawki materiału/stare ubranie
 • długopis
 • nożyczki
 • mulina/kordonek
 • igła z dużym uchem
 • no i oczywiście… dziury do zaszycia!

Zaczęłam od łatki na stare getry Z, które znalazłam w szafie. Najpierw zacerowałam dziurę, starając się, by nie powstało zbyt dużo zgrubień (mogłoby to potem przeszkadzać dziecku). Tym razem nie przywiązywałam wagi do estetyki – przecież w planach była łatka!

Szycie

Później odcięłam kawałek materiału z mojej starej koszulki i narysowałam na nim kwiatek. Zrobiłam to długopisem, który akurat leżał w pobliżu. Rysowałam na szybko, od ręki – uważam, że taki nieidealny, trochę krzywy kwiatek wygląda zabawniej i dodaje dziecięcemu ciuszkowi uroku.

Pen

Potem ostrymi nożyczkami wycięłam narysowany kwiatek. Materiał właściwie wcale nie strzępił się na brzegach.

Scissors

Następnie wzięłam mulinę o odpowiednim kolorze (akurat miałam w domu i materiał, i nici pasujące kolorystycznie do wzoru na getrach!)…

Nitka2

…i najprostszym znanym mi sposobem (na okrętkę) przyszyłam kwiatek do getrów tak, by zakrył zacerowane wcześniej dziury. Ponieważ kwiatek zwijał się, najpierw przyszyłam do getrów jego środek (dzięki temu nie przesuwał się podczas szycia), a dopiero potem brzegi.

Needle

Getry były gotowe do ubrania.

Niestety Z dawno z nich wyrosła… Schowałam je kiedyś do szafy, bo bardzo podobał mi się materiał. Tak sobie leżały, do końca nie wiadomo, po co… Teraz, załatane, czekają na Małą M!

Flower

Z będzie chodzić z taką łatką na kolanie:

Grey

Zrobiłam ją ze starej skarpetki, która – poza zupełnie dziurawą, nie nadającą się do cerowania, piętą – była w bardzo przyzwoitym stanie.

Heart

Zrobiłam jeszcze łatkę na pidżamie Z (tak, nawet tu były dziury na kolanach!). Ponieważ dziura była duża, a materiał mocno postrzępiony, potrzebna była większa łatka. Wycięłam – też ze starej skarpetki – spore kółko (wcześniej odrysowałam je od kubka) i obszyłam muliną (tak samo jak kwiatek i serduszko). Niestety nie udało mi się go przyszyć całkiem równo, bo dziura pod spodem była tak duża, że po jej zaszyciu materiał pozostał zwichrowany. Mimo starań nie udało mi się go rozprostować i naszyć łątki na równej powierzchni.  Cóż… Nie takie to znowu istotne… W końcu to tylko pidżama!

A w kolejce po łatki czeka jeszcze kilka par getrów Z i jeszcze więcej dresowych spodni J…

Pink

Uwagi:

 • łatki, jakie tu pokazuję, nadają się idealnie na wszystkie dziecięce ubrania (nie sprawdzą się tylko na tych z mocniejszych, sztywniejszych materiałów);
 • materiał na łatkę powinien być miękki i elastyczny, dzięki temu łatki nie będą ciągnąć i przeszkadzać dziecku; mnie bardzo dobrze sprawdziła się bawełna z elastanem (i koszulka i skarpetki były taką mieszanką), bo dodatkowo nie strzępiła się po wycięciu łatek;
 • ważne, żeby materiał na łatki nie strzępił się po wycięciu (patrz punkt powyżej);
 • na łatki najlepiej jest wykorzystać resztki materiałów albo jakieś stare, niepotrzebne już ubranie;
 • łatki można podkleić na flizelinie, nie będą się wtedy przesuwały podczas przyszywania – ale to usztywni je, więc na getry i inne miękkie/elastyczne ubranka tego zabiegu nie polecam; niebawem przetestuję ten sposób na spodniach J i wtedy napiszę, jak się sprawdził;
 • ja zrobiłam łatki do zakrycia załatanych dziur, ale można je również naszyć na jakąś brzydką plamę na ubranku, która przetrwała wszelkie próby jej usunięcia; albo po prostu przyszyć do ubranka dla ozdoby!

Pink zoom

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.