Łańcuch z tekturowych rolek

Vertical

W tym roku postanowiłam zrobić z dziećmi łańcuch na choinkę inny niż zawsze. Przypomina on ten tradycyjny, od którego bodaj każde dziecko zaczyna swoją przygodę z ozdobami choinkowymi. Jest jednak nietypowy – bo zrobiony nie z pasków kolorowego papieru, a z … tekturowych rolek!

Ponieważ uważam, że rolki po papierze toaletowym są świetnym materiałem do wielu działań plastycznych, zbieram każdą, jaka wpadnie mi w ręce (tak, żal mi wyrzucać to, co kryje w sobie potencjał!). W związku z powyższym mamy ich w domu naprawdę dużo, a może nawet za dużo… Dlatego zastanawiałam się ostatnio, co by można z nich wszystkich zrobić. W efekcie w ramach redukcji naszej rolkowej kolekcji powstał choinkowy łańcuch.

Taki łańcuch jest prosty do zrobienia, nie wymaga wielu materiałów (poza dużą ilością rolek!) i ma taką zaletę, że przybywa go w naprawdę szybkim tempie! Ponieważ wykonany jest z tektury, jest trochę cięższy od tego tradycyjnego. Nie wiem jeszcze, jak sprawdzi się na choince, czy drzewko w ogóle go udźwignie. Ale nie martwimy się tym – w razie czego zawiśnie gdzieś indziej i też będzie wyglądał ładnie!

***

Do zrobienia łańcucha trzeba przygotować:

  • tekturowe rolki (1 rolka na ok. 15-20 cm łańcucha)
  • farby plakatowe/akrylowe
  • nożyczki
  • zszywacz do papieru

Rolki 4

Najpierw trzeba pomalować rolki na różne kolory. Im kolorów więcej, tym lepiej!

Gdy powyższy krok jest już zrobiony, każdą rolkę należy pociąć na krążki o grubości ok. 1.5-2 cm (ja cięłam na oko, bez uprzedniego odmierzania – krążki nie muszą być idealne). Tę czynność powinni wykonać dorośli (!!!), gdyż przecinanie podwójnej warstwy tektury może być dla dzieci zbyt trudne (jednak potrzeba do tego trochę siły) i niebezpieczne (przy cięciu rolka łatwo wyślizguje się spod ostrza nożyczek).

Cut

Ponieważ podczas cięcia rolka ulega spłaszczeniu, otrzymanym kawałkom trzeba przywrócić kształt krążka. Wystarczy delikatnie uformować je palcami.

Circles

Połowę krążków należy „otworzyć”, rozcinając je nożyczkami w jednym miejscu (to już mogą wykonać dzieci).

Teraz pora na łączenie krążków w łańcuch!

Wystarczy wziąć dwa całe krążki i obydwa przełożyć przez jeden rozcięty krążek

Spinacz

…a następnie rozcięty krążek spiąć za pomocą zszywacza do papieru.

Spinka

Później należy dołączać kolejne ogniwa – za każdym razem do powstającego łańcucha rozciętym ogniwem doczepiać ogniwo nie rozcięte. I tak aż do zużycia wszystkich rolek…

Zoom2

W efekcie powstaje długi kolorowy łańcuch!

Spirala2

My zrobiliśmy dwa łańcuchy. Jeden z rolek pomalowanych na kolorowo tylko od zewnątrz – to ten zwinięty na zdjęciu powyżej (5 m 30 cm).

Dwa2

Drugi natomiast z rolek pomalowanych od zewnątrz na biało, a od wewnątrz na kolorowo – na zdjęciu poniżej (2 m 20 cm).

Taki łańcuch niekoniecznie musi zawisnąć na choince. Można potraktować go jako osobną świąteczną ozdobę do domu. Co więcej, można zrobić go zupełnie niezależnie od świąt Bożego Narodzenia. Myślę, że mógłby stanowić bardzo atrakcyjną dekorację na przykład na przyjęcie urodzinowe dziecka!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.