Grzechotki na dziecięcy wózek

grzechotki wozek

Do niedawna Mała M była na tyle mała, że każdy spacer przesypiała w całości. Nie uważałam, żeby jakiekolwiek wiszące na wózku zabawki były jej wtedy potrzebne. Wydawało mi się nawet, że to bez sensu, by takiemu śpiącemu maluchowi dyndały nad głową grzechotki czy inne przywieszki… Jednak ostatnio Mała M przestała tak ładnie spać na spacerach – a gdy nie śpi, to jazda na leżąco zwyczajnie jej się nie podoba (bo jak ma być fajnie, jak widać tylko niebo i czasami drzewa?!)… Po kilku nieudanych próbach uspokojenia Małej M na spacerze inaczej, niż poprzez wzięcie jej na ręce, uznałam, że dyndająca na wózku zabawka może okazać się jednak pomocna. Nie zastanawiając się długo, zrobiłam dla Małej M grzechotki.

Wykorzystałam to, co było pod ręką, czyli:

  • plastikowe jajka z jajek-niespodzianek
  • koraliki (HEMA i inne, trochę większe)
  • sznurek

Dodatkowo przydały się te rzeczy:

  • gruby drut
  • nożyczki

Grzechotki mat

Użyłam pięciu plastikowych jajek. Najpierw w każdym z nich zrobiłam po dwie dziurki. Użyłam do tego nagrzanego nad palnikiem kuchenki gazowej drutu. Rozgrzany bardzo szybko przetapia plastik na wylot.

Poniższe zdjęcie pokazuje dziurki po jednej stronie jajek. Po ich drugiej stronie znajdują się analogiczne otworki.

Grzechotki dziurki

Później zawiązałam na sznurku węzełek, na długości ok. 15 cm od jednego końca sznurka. Następnie nawlekłam na sznurek otwarte jajko, włożyłam do niego kilka koralików HEMA i zamknęłam je.

Grzechotki WIP

W następnej kolejności nawlekłam plastikowe koraliki, które dała mi Z. Później nawlekałam na zmianę jajko z koralikami w środku i koraliki od Z…

Grzechotki WIP2

…aż zużyłam wszystkie przygotowane jajka. Na koniec zaraz za ostatnim jajkiem zawiązałam supełek.

Grzechotki były gotowe do zawieszenia.

Grzechotki gotowe

Po prostu przywiązałam je do wózka.

Teraz Mała M już ma się czym zająć, gdy się przebudzi na spacerze.

grzechotki M

Grzechotki można też przywiązać np. do fotelika samochodowego (czasem używamy takiego w domu). Wygląda na to, że Mała M woli, jak grzechotki są przywiązane tylko za jeden koniec sznurka i zwisają pionowo. Wtedy wykazuje zdecydowanie większe zainteresowanie nimi.

grzechotki use

Uwagi:

  • grzechotki przeznaczone są do tego, by dziecko na nie PATRZYŁO; jeśli bierze je do rączek – TRZEBA UWAŻAĆ, BY NIE WSADZIŁO ZABAWKI DO BUZI!!! (taki plastik z pewnością nie jest przystosowany do kontaktu z buzią dziecka; poza tym niektóre jajka mają ostre zamknięcia, które mogłyby skaleczyć maluszka; ponadto sznurek może się przerwać/rozwiązać i dziecko mogłoby połknąć małe koraliki);
  • do jajek można włożyć cokolwiek, najlepiej, żeby było to coś drobnego, ale nie muszą to być koraliki – chodzi o to, żeby po zamknięciu grzechotało w nich coś; ja do dyspozycji miałam akurat plastikowe koraliki – i po przetestowaniu ich uważam, że świetnie się do tego nadają (grzechotki są dobrze słyszalne, a jednocześnie wydają bardzo delikatny dźwięk);
  • zamiast sznurka można użyć żyłki wędkarskiej;
  • zamiast drutu do zrobienia dziurek w jajkach można użyć zwykłego gwoździa; żeby się nie poparzyć, gdy się nagrzeje, należy trzymać go obcęgami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.