Wielkanocny wianek z jajek

W tym roku postanowiłam odmienić nieco wielkanocny wystrój w domu. Pomyślałam, że ciekawą alternatywą dla tradycyjnych pisanek z kurzych jaj będzie wielkanocny wianek …z jajek! Dla dodatkowej odmiany, zamiast zwykłych jajek, użyłam jajek przepiórczych.

Jajo-wianek 1

Z racji tego, że mam w domu małych alergików, takich jajek u nas nie brakuje. Ciekawe, że wcześniej nie wpadłam na pomysł wykorzystania ich do robienia wielkanocnych stroików… Cóż – lepiej późno, niż wcale!

Zrobienie wianka z jajek nie jest ani trudne, ani czasochłonne – a efekt, moim zdaniem, jest całkiem niezły!

Najpierw należy przygotować:

  • wydmuszki z przepiórczych jajek,
  • długą igłę,
  • kawałek sznurka,
  • kolorowe wstążki, ok. 15 cm każda.

Jajo-wianek 2

Następnie za pomocą igły na sznurek trzeba nawlec jajka. Na końcu sznurka nie powinno się wiązać supełka. Jajka trzeba nawlec tak, by na końcu wystawał jeszcze kawałek sznurka (potrzebny on będzie do zawiązania wianka i zrobienia pętelki do wieszania).

Jajo-wianek 3

Następnie należy związać dwa końce sznurka tak, by powstał wianek. Trzeba przy tym uważać, żeby nie wiązać za mocno, bo jajka mogą popękać. Nie mogą być jednak związane zbyt słabo, bo nie utworzą wtedy kształtu wianka.

Jajo-wianek 4

Pierwsza wersja wianka gotowa. Powstał wianek-jajo z jajek!

Bardziej dekoracyjna wersja wianka wymaga zawiązania na nim kolorowych wstążek. Pomiędzy każdym jajkiem trzeba zawiązać jedną kokardkę. Po zawiązaniu kokardek wianek gubi swój jajowaty kształt, który zmienia się w koło. Zawiązane kokardki powodują również, że wianek staje się sztywniejszy.

Jajo-wianek 5

Przydatne wskazówki:

  • igła musi być na tyle długa, by łatwo było ją przewlec przez jajko (powinna być przynajmniej odrobinę dłuższa od największego jajka, oczywiście pod uwagę należy wziąć jego wysokość)
  • jajka przepiórcze same w sobie są już dekoracyjne, można jednak dodatkowo pomalować je na kolorowo, np. zanurzając w płynnej akwareli
  • ilość jajek potrzebnych do zrobienia wianka jest sprawą indywidualnego wyboru; ja użyłam 9 sztuk i myślę, że to jest minimalna ilość; szczególnie w przypadku, gdy chce się zrobić podstawową wersję wianka (wianek-jajo), polecam użyć nieparzystą ilość jajek (przy ilości parzystej nie wyjdzie ładny kształt jajka)
  • ten wianek robiłam bez udziału dzieci, jednak jestem pewna, że spokojnie poradziłyby sobie one  z wyzwaniem; proponuję jedynie przygotować większą ilość wydmuszek na wypadek, gdyby się pokruszyły przy nawlekaniu na sznurek czy wiązaniu przy nich kokardek
  • wianek można powiesić na ścianie, klamce okna, gdziekolwiek; można go też położyć na stole, a środku postawić np. wazonik z kwiatami; każda inna propozycja „podania” oczywiście też wchodzi w grę!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.